HMPK_DEKLARATSIOON_RED_II_MASSIBILANSI_RAKENDAMISE_KOHUSTUMUS
HMPK OÜ on metsandusettevõte, mis on asutatud 1997. aastal. Ettevõte on alustanud säästva biomassi programmi (SBP – Sustainable Biomass Program, sbp-cert.org) sertifitseerimist ja taotleb SBP sertifikaati. Käesoleva kirja manuses on HMPK OÜ varumistaristu raport (Supply Base Report), link: https://acrobat.adobe.com/id/urn:aaid:sc:EU:b5f9e8ee-6987-4216-b750-2437cfa630b8 ,millele ootame küsimusi ja ettepanekuid. Vabandame, et varumistaristu raport on inglisekeelne – loodame mõistvale suhtumisele.
SELGITUS:
Huvigruppide (sidusrühmade) kaasamine on protsess, mille käigus ettevõtted suhtlevad ja õpivad tundma oma sidusrühmi. Neid tundma õppides saavad ettevõtted paremini aru, mida sidusrühmad tahavad, millal tahavad, kui kaasatud nad on ning kuidas ettevõtte plaanid ja tegevused nende eesmärke mõjutavad.
Iga sidusrühm või kogukonnarühm toob lauale ainulaadse komplekti vajadusi, muresid, probleeme ja ootusi. Sidusrühmadega suhtlemine võimaldab projektijuhtidel ja juhtidel neid erinevaid vaatenurki tuvastada, kohandades seeläbi strateegiaid, mis suudavad tõhusalt lahendada konkreetseid väljakutseid.
ELUCIDATION:
Stakeholder engagement is the process by which companies communicate and get to know their stakeholders. By getting to know them, companies are able to better understand what they want, when they want it, how engaged they are and how the companies’ plans and actions will affect their goals.
Each stakeholder or community group brings a unique set of needs, concerns, issues, and expectations to the table. Engaging with stakeholders allows project managers and leaders to identify these diverse perspectives, thereby tailoring strategies that can effectively address specific challenges.
Hakkepuidu tootmine ja logistika HMPK OÜ-s
Kütteks sobilikku puitu leidub ohtralt nii puhastamata kraavipervedel kui ka võssakasvanud
põldudel ning tekib kõikjal, kus raiet tehakse ja metsa majandatakse. Et väärtuslik toore lihtsalt kasutuna seisma ei jääks, on mõistlik kasutada tööstusse sobimatu puit energia tootmiseks.
Raiejäätmete kogumine ja töötlemine on töömahukas, sest need on väikese mahukaaluga ja langil hajutatud. Väikese energiasisalduse tõttu on ka transport kallis ja majanduslikult tasuv veokaugus piiratud. Pehme pinnasega lankidel tuleks raietööd planeerida talveks, et vältida laasitud okste kasutamist oksapadjana kokkuveoteedel. Mulla ja kividega segunenud materjal hakkpuidu tootmiseks ei sobi. Raiejäätmete kogumine on hõlpsam, kui raie käigus laasitud oksad ning ladvad paigutada kokkuveoteede kõrvale vaaludesse või hunnikutesse.
Vahelaos hakkimisel koondatakse raiejäätmed tavalise metsaveotraktoriga, mille veokast kandevõime paremaks ärakasutamiseks on laiemaks ehitatud. Tee äärde kõrgetesse kuhjadesse veekindla kattepaberi alla kuivama kogutud raiejäätmete hakkimine toimub järgmisel talvel ja vedu kas konteiner- või hakkpuidu transpordiks kohandatud eriveokiga.
HMPK OÜ toodab, ostab kokku, ladustab ning turustab hakkepuitu. Hakkepuit eksporditakse laevadega üldjuhul erinevatele koostootmisjaamadele Skandinaavias. HMPK OÜ omab sadamate lähedal oma ladusid, mis tagavad paremad tarnekindlused ja ladustamisvõimalused.
Energiapuidu kõige olulisemad kvaliteedinäitajad on niiskuse- ja tuhasisaldus, kütteväärtus, mehaaniline koostis ja lisandid (pinnas jt võõrkehad). Väga olulised on ka hakkepuidu päritolunäitajad – puidu biomass, metsatöötlemise värsked, säilitatud või segajäägid. Kõrgem kvaliteet on tüvepuidust valmistatud hakkepuidul. Mida väiksem on katlamaja ja selles kasutatavad katlad, seda kõrgemad on kvaliteedinõuded – väiksem kogus okkaid, madalam niiskuse protsent ja peenemad tükid.
Värske hakkepuidu suhteline niiskus on alates 50–60%, pärast kuivatamist aga 30–40%. Niiskuse määramine on kerge hakitud materjali puhul, metsatöötlemise jääkidel määratakse see kaalu põhjal enne ja pärast kuivatamist. HMPK on võtnud kasutusele RED II massibilansi rakendamise kohustumuse: HMPK_DEKLARATSIOON_RED_II_MASSIBILANSI_RAKENDAMISE_KOHUSTUMUS